Jak wybrać właściwy elektrozawór membranowy?

Zawór elektromagnetyczny służy do odcinania lub sterowania przepływem mediów ciekłych lub gazowych, gdzie elementem sterującym jest cewka elektromagnetyczna. Przy doborze elektrozaworu bardzo duże znaczenie ma podanie napięcia oraz mocy cewki, a także rodzaj zasilania - czy jest to prąd stały czy prąd zmienny.

Dobór właściwego elektrozaworu membranowego do konkretnej aplikacji możliwy jest po ustaleniu kilku niezbędnych danych. Najbardziej istotną informacją jest rodzaj medium które płynie przez zawór oraz jego parametry. W przypadku agresywnego czynnika roboczego, np chemikalia, powinniśmy znać jego agresywność. Dzięki tak szczegółowym informacjom jesteśmy w stanie dobrać właściwy materiał korpusu zaworu oraz jego uszczelnienie. Zły dobór skutkuje nieszczelnością, szybszym zużyciem zaworu lub częstymi awariami.

Kolejnym parametrem jest dobór właściwego przyłącza, które należy albo dopasować do pozostałych elementów instalacji, albo dobrać je na podstawie współczynnika Kv. Współczynnik ten oznacza wielkość przepływu wody w m3/h przy ciśnieniu różnicowym dla 1 bar.

Pozostałe elementy które ułatwią na dobór właściwego elektrozaworu membranowego:

  • temperatura medium
  • temperatura otoczenia
  • ciśnienie medium
  • funkcja zaworu  2/2 czy 3/2
  • wersja normalnie zamknięta lub normalnie otwarta
  • typ zaworu - bezpośrdniego lub pośredniego działania
  • rodzaj uszczelnienia: NBR, EPDM, VITON, PTFE
  • napięcie cewki AC lub DC
  • jaki powinien być materiał korpusu (mosiądz, stal nierdzewna, PCV)
  • klasa ochrony cewki (IP65, IP68, Atex)
  • jaki jest przepływ medium w l/min

Elektrozawór pośredniego działania czy elektrozawór bezpośredniego działania

Wyróżniamy dwa typy elektrozaworów: bezpośredniego działania oraz pośredniego działania.

Elektrozawór membranowy

Elektrozawór bezpośredniego działania nie wymaga minimalnego ciśnienia do przesterowania. Jego zakres przesterowania zaczyna się od 0 bar, dzięki czemu mogą być stosowane do układów bez ciśnienia początkowego, w układach podciśnieniowych oraz w obiegowych układach zamkniętych lub spustowych. Stosowanie zaworu bezpośredniego działania może wymagać dużych oraz drogich cewek, dlatego do tego typu aplikacji stosuje się zawory pośredniego działania zwane również jako zawory serwowspomagane.

Elektrozawór pośredniego działania wymaga do prawidłowej pracy niezbędnej różnicy pomiędzy ciśnieniem wejściowym a wyjściowym. Najczęściej wartość ta oscyluje w granica 0-15 -0,5 bar. Elektrozawory te, w celu otwarcia przepływu, wykorzystują siłę wytwarzaną przez ciśnienie medium.

Zawór normalnie zamknięty - zawór normalnie otwarty. Co to oznacza?

Wyróżniamy dwa podstawowe zasady działania

  • zawór normalnie zamknięty (NZ) - jest to zawór który w stanie spoczynku, bez napięcia na cewce nie przepuszcza medium.
  • zawór normalnie zamknięty (NO) - jest to zawór który w stanie spoczynku, bez napięcia na cewce przepuszcza medium. Zamkniecie zaworu następuje po podaniu napięcia na cewkę elektromagentyczną.

Nasza oferta zaworów elektromagnetycznych zawiera zawory do wody, do powietrza, pary. W szczególności polecane są w instalacjach przemysłowych w maszynach do przetwórstwa tworzyw sztucznych, dla przetwórstwa spożywczego, przemysłowe urządzenia myjące itp.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.